small normal large

 

  • Rafał Rypina
  • Radny Rady Miejskiej
    w Kętrzynie
Przedszkole przy Wierzbowej będzie nieporozumieniem.
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 04 lipca 2017 13:25

 

Właściwe zagospodarowanie przestrzenne, to składowa współczesnej polityki zrównoważonego rozwoju miast. Kętrzyn wciąż jeszcze ma wysoki potencjał, ale w ostatnim czasie nie dosyć że nie wykorzystuje go, to na domiar złego marnuje swoją wielką szansę na optymalne funkcjonowanie.

 

Jak podkreślają urbaniści, właściwe połączenie funkcji oraz wkomponowanie w nie elementów miastotwórczych, w dłuższej perspektywie czasu pozwala redukować koszty funkcjonowania miasta – w tym indywidualne koszty ponoszone przez mieszkańców, ale także osiągnąć większy poziom satysfakcji z życia. Tymczasem fatalna polityka Burmistrza Hećmana przyczynia się wprost do wzrostu kosztów. Chaotyczna lokalizacja obiektów użyteczności publicznej wybierana w oderwaniu od korytarzy komunikacyjnych, skutkuje generacją zbędnych podróży, co przekłada się na dalsze zawłaszczanie przestrzeni miejskiej na cele transportowe.

 

Wyraźnie odczuwalnym efektem tej polityki, jest nie tylko notoryczny problem z brakiem miejsc parkingowych oraz niewspółmiernie duży do wielkości miasta ruch pojazdów, ale także coraz bardziej dotkliwy brak przyjaznej przestrzeni publicznej. Wiele dawnych placów zabaw czy skwerów na kętrzyńskich osiedlach, wobec braku parkingów z prawdziwego zdarzenia przekształcono legalnie lub nie – w place parkingowe. Z powstaniem kolejnych miejsc postojowych niemalże pod oknami lokatorów, wiąże się założona przez Burmistrza lokalizacja przedszkola przy ulicy Wierzbowej.

 

Specjaliści przestrzegają. Lokalizacja przedszkola na osiedlu zamieszkiwanym w dużej mierze przez osoby w wieku poprodukcyjnym, jest z gruntu rzeczy wadliwa. Dzieci do tego przedszkola będą przede wszystkim przywożone z innych części miasta. Przy takim założeniu i takiej lokalizacji, ruch obcy zostanie wprowadzony w lokalną strukturę urbanistyczną, co może być źródłem dodatkowych konfliktów. Planowane umiejscowienie przedszkola uniemożliwi też wpisanie odwożenia i odbierania dzieci w program podróży do i z pracy.

 

W odniesieniu do przestrzeni przy Wierzbowej, specjaliści proponują całkowite zarzucenie kosztownej i sprzecznej z zasadami zrównoważonego rozwoju koncepcji, na rzecz remontu obiektu przedszkola Puchatek przy ulicy Sikorskiego. W obszarze wyznaczonym ulicami Łokietka i Wierzbową, urbaniści proponują natomiast przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców tej części Osiedla Piastowskiego.

 

Komentarze  

 
#1 Fajny pomysłKlaudia 2017-07-08 11:48
Taki skwerek powinien tam powstać. Przedszkole w środku osiedla i bez dobrego dojazdu jest raczej bez sensu, tak jak wiele decyzji „szczodrego” pana z wąsem.
Zacytuj
 
 
#2 Suuuper!!!Maximus93 2017-08-01 16:52
Panie Radny dzisiaj było ponad 30 stopni, a pod blokiem i na balkonie patelnia że tylko jajka sadzone robić. Z perspektywy upalnego dnia wizualka skwerka jawi się niczym fatamorgana czy jakaś inna oaza na pustyni. Jestem oczywiście na TAK!!!!!!
Zacytuj
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież